Haber

12 yıl önce Van’da yaşanan depremde hayatını kaybedenler anıldı

VAN’ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden 644 kişi mezarlarında anıldı.

Kentte 23 Ekim 2011’de merkez üssü Tabanlı İlçesi olan 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde Van ve Erciş ilçelerinde 644 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı. Erciş ilçesinde depremin yıl dönümünde anma programı düzenlendi. Seyit Muhammed Mezarlığı’nda Kur’an-ı Kerim okundu ve deprem şehitleri için dualar edildi. Daha sonra depremde hayatını kaybedenlerin mezarlarına karanfil bırakıldı. Programa Erciş Kaymakamı, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Karaloğlu, 108’inci Topçu Alayı Komutanı Kurmay Albay Melih Akdağ, Erciş İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Onur Akyüz, Erciş Emniyet Müdürü Süleyman Trak ve kurum amirleri katıldı.

‘İLİMİZ BÜYÜK ACILAR YAŞANDI’

Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Yardımcısı Murat Karaloğlu, kabir ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ettiğini belirterek, “Bugün Erciş ilçemizi ve antik kentimizi etkileyen depremin yıl dönümündeyiz. 23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden 644 vatandaşımızı rahmetle anıyoruz.” Onları rahmetle anmak, unutmadığımızı ve unutmayacağımızı göstermek için kabirlerini ziyaret ettik. Allah onlara rahmet etsin. Ülkemiz, Van ili ve ilçemiz 2011 yılında büyük acılar yaşadı. Devletimizin tüm kurumlarının tüm imkanlarını kullandığını o gün sadece Van halkı gördü. “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için seferber oldular ve hızlı bir şekilde çalıştılar. Aynı zamanda 81 ilimiz ve 922 ilçemizdeki tüm vatandaşlarımız da Van halkının yalnız olmadığını göstermek için seferber oldu. Bu vesileyle ben de Van halkının yalnız olmadığını göstermek için harekete geçtim. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

fatsaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu