Haber

Kocaeli, Defne’deki enkazı kaldırıyor

HATAY (İGFA) –Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremde önemli hasar gören yerlerden biri olan Hatay Defne’de depremin yaralarını sarmak için çalışma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çadırkent kurulumu, hastane ve konteyner kent imalatını tamamladı. hızla devam ediyor.

Defne’de enkaz kaldırma çalışmalarına bölgede lojistik dağıtım, gıda ve altyapı hizmetleri de veren Kocaeli Büyükşehir ekipleri katılıyor. Ekipler, halen 15 binanın enkazını kaldırdı. Çalışma kapsamında toplam 463 araç enkazı çıkarıldı.

Kahramanmaraş’ta gece saat 04.17’de meydana gelen ilk depremin ardından alarma geçen Kocaeli Büyükşehir’e ait arama kurtarma ekipleri sabaha karşı yola çıkarak kısa sürede deprem bölgesine ulaştı. Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da Büyükşehir’e bağlı arama kurtarma ekipleri 82 kişiyi enkazdan sağ çıkarmayı başardı. Bölgeye afet tırları da gönderen Büyükşehir, ilk günden itibaren sıcak yemek, çorba ve ekmek dağıtmaya başladı. Hatay’ın Defne ilçesinde afet çadırı kuran Büyükşehir, kısa sürede çadır kent kurdu. Yardımların buraya dağıtılması için lojistik merkez kuran Büyükşehir, halen hastaneler ve konteyner kentler kurmaya devam ediyor.

15 BİNADAN 1463 ARAÇ KOMPLE YIKAMA

Hatay Defne’de enkaz kaldırma çalışmalarında Kocaeli Büyükşehir ekipleri de görev alıyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın teknik eleman, iş makinesi ve kamyon desteği verdiği çalışmalar, AFAD tarafından yönetilmekte ve 15 kamu kurumu ile koordineli olarak yürütülmektedir. Kocaeli Büyükşehir, AFAD tarafından belirlenen 16 binada enkaz kaldırma çalışması yapıyor. 19 Şubat’tan bu yana gruplar 15 binada enkaz kaldırma çalışmalarını tamamladı. Ayrıca Antakya Devlet Hastanesi enkaz kaldırma işi de Kocaeli Büyükşehir tarafından koordine ediliyor. Kocaeli Büyükşehir ekipleri, 12 iş makinesi, 70 kamyon ve 2 fıskiye ile sahada çalışıyor. Çalışma kapsamında toplam 1463 adet araç enkazı çıkarıldı. 11’i teknik işçi olmak üzere 39 işçinin yanı sıra 5 ekskavatör, 8 kamyon, 2 lowbet, 2 kırıcı ve 2 JCB iş makinesi ile moloz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu