Haber

Pınar Gültekin’i öldüren Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Pınar Gültekin’in davasının temyiz incelemesini bugün tamamladı. Duruşmaya Afyonkarahisar 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Cemal Metin Avcı, ailesi ve tutuksuz yargılanan diğer sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

“Ben pişman”

Cemal Metin Avcı ise savunmasında, cinayeti tek başına işlediğini savunarak, “Tasarlayarak, kendimi canavar gibi hissederek, işkence yaparak suç işlemedim. Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı, üzgünüm. İşimi ve eşimi kaybettim, benim başıma geldi. Adil bir karar çıkacağına inanıyorum.”

Yargıtay, Cemal Metin Avcı’ya verilen 23 yıl hapis cezasını 20 Haziran 2022’de haksız tahrikten indirimle bozdu. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi, Avcı’yı “canavarca bir hisle eziyet ederek ve plan yaparak öldürme” suçundan haksız tahrik hükümleri uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da “suçluları gizleme, değiştirme ve yok etme” suçlarından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, duruşmanın ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adalet geç de olsa yerini buldu. Haksız tahrik indirimi kaldırıldı. Müvekkillerinin kızlarını diri diri yakan bu katil ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Müebbet hapis Kendin için adalet istiyorsan bu bir taleptir, başkası için adalet istiyorsan budur.” Bu bir irade ve tavırdır. Bu ülkenin katledilen tüm kadınları için adalet istiyoruz.”

Pınar Gültekin’in ailesi de dava sürecinde kamuoyunu bilgilendirmek için “Pınar Gültekin Davası” adıyla açtıkları sosyal medya hesabından kızlarının fotoğrafını paylaşarak, “Sonunda başardık. Rahat uyu” yazdı.

Davanın tarihi

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin 16 Temmuz 2020’de kayboldu, cansız bedeni 21 Temmuz 2020’de ormanlık alanda bulundu. Cinayetin ardından Pınar Gültekin’in eski sevgilisi Cemal Metin Avcı tutuklandı. , yakalanarak tutuklandı. 20 Haziran 2022’de Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Cemal Metin Avcı’yı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı, ardından haksız tahrik indirimi uygulayarak 23 yıl hapis cezasına çarptırdı. Avcı’nın tutuksuz yargılanan ağabeyi Mertcan Avcı beraat etti. Gültekin ailesinin itirazı üzerine dosya Yargıtay’a taşındı.

ANKA/BÖ,TY

kinikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu