Haber

Kocaeli’de çiftçiye tohum ve gübre desteği

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması ve çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması amacıyla mazottan gübreye, tohumdan meyve fidesine, doğal yumurta tavukçuluğundan modern sera desteklerine kadar hayata geçirdiği onlarca projeyle üreticileri mutlu etmeye devam ediyor. Tarımsal üretime ara vermeden devam etmek. Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği “2024 Bahar Yem Bitkisi Tohum ve Gübre Destekleme Projesi” kapsamında çiftçilere tohum ve katı organomineral bazlı gübre sağlayacak. Yüzde 50 hibe desteği doğrultusunda üreticilerden talepler alınmaya başlandı.

50 BİN DÖNÜM MISIR TARLASI

Muhtarlık İşleri Dairesi Tarım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından il genelinde yürütülen yem bitkisi tohum desteği projesi kapsamında yaklaşık 2 bin çiftçiye yüzde 50 hibe ile 1200 ton katı organomineral baz gübre ve 100 ton (100 ton) çiftçiye dağıtılacak. 6500 paket) dane mısır ve silajlık mısır tohumu. Proje doğrultusunda Kocaeli genelinde yaklaşık 50 bin dönüm mısır tarlasının desteklenmesi hedefleniyor. Kapsamda üreticilerden talepler alınmaya başlandı. Tohum takviyelerinden yararlanmak isteyen üreticiler, 2024 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi ile belirlenen yerlere başvuru yapabilecek.

İSTEKLER ALINMAYA BAŞLADI

İzmit, Derince, Körfez, Başiskele, Kartepe ve Gölcük ilçelerindeki çiftçiler başvurularını 7-16 Şubat tarihleri ​​arasında Büyükşehir Belediyesi İşler Daire Başkanlığı Hizmet Binası’nda yapabilecek. Gebze, Dilovası, Darıca ve Çayırova ilçelerindeki üreticiler, 7-9 Şubat tarihleri ​​arasında Büyükşehir Belediyesi Gebze Hizmet binasında taleplerini yerine getirebilecek. Kandıra ilçesindeki çiftçiler 7-16 Şubat tarihleri ​​arasında Kandıra Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda başvuru yapabilecek. Karamürsel ilçesindeki üreticiler de başvurularını 9 Şubat Cuma günü Karamürsel Belediyesi’ne yapabilecek.

DESTEK TALEPLERİ

Üreticilerin 1 paket tohum için en az 7 dönüm araziye sahip olması gerekiyor. 1 paket tohum talep eden çiftçilere 7 paket organomineral gübre verilecek. Mısır tohumu talep edenlere gübre takviyesi verilecek.

hekimhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu