Haber

İsviçre’de Üçüncü Cinsiyet Seçeneği Reddedildi: ‘Toplum Hazır Değil’

İsviçre hükümeti, resmi kayıtlarda vatandaşlarına üçüncü bir cinsiyet ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen seçenek sunmayı reddetmiştir. Hükümetten yapılan açıklamada toplumun buna şu an hazır olmadığı vurgulandı.

Parlamentonun önerisi Federal Meclis tarafından reddedildi.

Ülkedeki kadın ve erkek cinsiyet modelinin hala kitleler tarafından kabul gördüğü meclis tarafından ifade edildi. Üçüncü cinsiyet ve cinsiyetsiz seçeneklerin günümüz koşullarında reddedildiği vurgulandı.

Üçüncü cinsiyet seçeneğinin İsviçre anayasasında ve ülkenin 26 kantonunda geçerli olan maddelerinde birçok değişikliği gerektireceği de vurgulandı.

2020 yılında yayınlanan ulusal etik raporuna atıfta bulunulan açıklamada; Cinsiyet sistemine ilişkin değişiklik yapmanın zamanının gelmediği tespiti hatırlatıldı.

Diğer ülkelerde durum nedir?

Alman hükümeti, resmi kayıtlarda üçüncü bir cinsiyet seçeneğini onaylarken vatandaşlarının ‘farklı’ olarak kaydedilmesine izin vermişti.

Avusturya Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2018 tarihli kararında, cinsiyeti açıkça erkek ya da kadın olmayan kişilerin doğumlarında ve kendilerine uygun kimlik belgelerinde cinsiyetleri dışında bir ibare kullanma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında, mevcut yasa bu tür bir esnekliğe izin verdiği için yasada herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek olmadığı belirtildi.

Buna göre Avusturya’da bireyler herhangi bir akrabalık göstermeden üçüncü cinsiyet için doğum ve kimlik belgesi düzenleyebilecekleri için bu bölümü boş bırakabilmektedirler.

Bunun için herhangi bir süre sınırlaması olmamakla birlikte, bireyler dilerlerse herhangi bir belge ibraz etmeden kimliklerinde daha önce yazan erkek veya kadın kelimelerini değiştirebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu