Haber

İsrail güçleri 2 Filistinli işçiyi vurdu

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da ayırma duvarını geçmeye çalışan 2 Filistinli işçiyi vurarak yaraladığı bildirildi.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail güçleri Kalkiya kentine bağlı Hable kasabasında 2 Filistinliye ateş açtı.

Haberde, ayaklarından yaralanan 2 Filistinlinin hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Öte yandan Kalkiya şehrinin yerel basınında yer alan haberde, konuşmaya konu olan 2 Filistinlinin İsrail’de görev yaptığı ve ayırma duvarını geçmeye çalışırken vurulduğu belirtildi.

İsrail tarafından çalışmasına izin verilmeyen çok sayıda Filistinli, her gün İsrail şehirlerindeki işyerlerine ayırma duvarını tırmanarak veya bu duvardaki boşlukları kullanarak ulaşıyor.

Yasadışı Yahudi yerleşimleri ve ayırma duvarı

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasadışı Yahudi yerleşim yeri bulunuyor. Buralarda yaşayan 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinlilerin hayatını daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

2000 yılında Filistin’de patlak veren Aksa İntifadası’nın (2. İntifada) ardından Tel Aviv yönetimi, 2002 yılında “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına “ayrım duvarı” örmeye başladı.

Batı Şeria’daki yaklaşık 3 milyon Filistinli, ayırma duvarı nedeniyle işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu