Haber

Erzincan’da 19 Mayıs kutlamaları

Milli mücadeleye ilk adımın 104. yıl dönümü kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’da milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104. yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Sporbayram kutlandı.

Türk gençliğine armağan edilen bayramda yurdun dört bir yanında olduğu gibi Erzincan’da da coşku yaşandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yapan Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, Merkez’de sporcuların geçişinin ardından Spor Salonu, “19 Mayıs 1919’da milletimiz ‘Ya İstiklal Ya Ölüm” dedi. “Sloganıyla çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğunun ilk adımının 104. yıl dönümünü kutluyoruz. .Hat savunması yoktur, yüzey savunması vardır.O satıh bütün vatandır.Vatan toprağının her karış yeri milletimizin kanıyla ıslanmadan terk edilemez.” Çaba ruhunu ve iradesini harekete geçirmek için İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak bastığı tarihin adıdır. 19 Mayıs Milli Egemenlik ve Milli İrade günüdür. 19 Mayıs, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize duyulan güvenin simgesidir. 19 Mayıs ruhu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ateşini yakıyor. Temsil ettiği gibi, bu ülkenin evlatlarının omuz omuza verdiklerinde aşamayacakları hiçbir sorunun olmayacağının da göstergesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin Anadolu’da sirkülasyonu ve tarihe altın harflerle yazılan kurtuluş mücadelemizin başlamasının 104. yılında, aynı heyecanı yaşıyoruz. gün.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen etkinlik, farklı branşlarda sporcuların sportif gösterileri ile devam etti.

Programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Vali Yardımcısı Süleyman Karaman, vali yardımcıları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu