Haber

Araştırmaya göre artık istenilen cinsiyette bebek doğurmak mümkün: ‘Yüzde 80 oranında işe yarıyor’

Amerika Birleşik Devletlerialanında uzman bilim insanlartarafından yürütülen yeni bir çalışma tüp bebek prosedürügeliştirildi.

Ebeveynlerin istediği cinsiyette bebek sahibi olmasını sağladığı iddia edilen tekniğin yüzde 80 oranında başarılı olduğu belirtildi.

Bunların arasında New York’taki Weill Cornell Medicine’den prof. Gianpiero PalermoAraştırmacılar, tekniğin ‘son derece güvenilir olduğu kadar verimli, ucuz ve etik açıdan kabul edilebilir’ olduğunu söylüyor.

Bulgularını Çarşamba günü Plos One’da yayınlayan araştırmacılar, spermi önceden sıralamak ve seçmek için bir teknik belirlediler; Bu, embriyoların cinsiyetinin belirlenebileceği anlamına gelir.

Yoğunluk ölçümlerini kullanan araştırmacılar, X kromozomu veya Y kromozomu içerip içermediklerine göre spermi seçtiler. Çalışma, X kromozomu olan spermin, Y kromozomu olan spermden biraz daha ağır olduğunu göstermektedir.

Bu tüp bebek tekniğinde sperm zenginleştirme ve cinsiyet belirleme işlemi embriyoların istenilen cinsiyet için seçilmesini sağlar.

birçok ülkede yasa dışı

Ancak cinsiyet seçimi etik endişelerhala tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Cinsiyete dayalı embriyo seçimi, cinsiyete bağlı hastalık gibi nedenler olmaksızın birçok ülkede yasa dışıdır. Bir çocuğun cinsiyetini seçmek için bu teknolojinin kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışı olmasa da, kullanımı oldukça tartışmalıdır.

Birleşik Krallık’ta, diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, belirli durumlar dışında bir çocuğun cinsiyetini seçmek yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu