Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan vergi açığı uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü Kongre’yi, kurumun devasa vergi beyannamelerini azaltmasına yardımcı olmak ve ödenmemiş 600 milyar dolarlık vergi faturalarının takibine izin vermek için İç Gelir Servisi’ne (IRS) 80 milyar dolarlık fon sağlamayı onaylamaya çağırdı.

Hazine’nin 2023 mali yılı için bütçe talebiyle ilgili Senato Finans Komitesi toplantısında konuşan Yellen, “IRS kuşatması altında . Büyük bir yatırım eksikliğinden muzdarip” dedi.

Yellen, ajansın vergi iadeleri üzerinde çalışırken “büyük bir birikmiş iş” de dahil olmak üzere birçok zorlukla uğraştığını ve yüksek gelirli vergi mükelleflerinin karmaşık kontrollerini yapmak için gereken iş gücünden yoksun olduğunu söyledi.

IRS’ye göre, 27 Mayıs itibariyle, IRS’nin incelenmeyi ve işlenmeyi bekleyen 8,2 milyon kağıt iade dahil olmak üzere 10,2 milyon işlenmemiş kişisel beyanı vardı.

Demokrat Senatör Robert Casey, IRS’nin kişisel vergilerinde yüzde 20 vergi indirimi almaya hak kazanan zengin özel işletme sahiplerinin vergi beyannamelerini denetlemeyi neredeyse tamamen durdurduğunu ve Kazanılan Gelir Vergisi Kredisinden daha az kazanan alıcılar olduğunu söyledi. (EITC)’nin denetlenme olasılığı beş kat daha fazlaydı.

Yellen, bu istatistiklerin dehşet verici olduğunu söyleyerek, tahmini vergi açığı konusundaki paniğini vurguladı ve bunun çoğunlukla şeffaf olmayan gelir kaynaklarına sahip daha güçlü vergi mükelleflerinden kaynaklandığını söyledi.

Komiteye konuşan Yellen, “IRS’nin kaynakları, yüksek gelirli vergi mükelleflerinin daha zor ve karmaşık denetimlerini büyük ölçüde azaltacak kadar kesildi. Bu kadar büyük bir kısmın EITC’nin denetimine gitmesi haksızlık.”

Yellen, Hazine’nin 80 milyar dolarlık 10 yıllık bütçe talebini onaylamanın, IRS’nin “insanların borçlu oldukları vergileri ödemelerini sağlamasını” sağlayacağını ve şu anda işlerin gidişatının düşük gelirli işçiler için çok adaletsiz olduğunu söyledi. haneler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu