Ekonomi

ABD dayanıklı mal siparişleri tahminin altında kaldı

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre dayanıklı mal siparişleri Ocak ayında yüzde 4,5 düştü. Bu, Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş oldu. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler yüzde 4’lük bir düşüş bekliyorlardı. Nakliye hariç siparişler yüzde 0,7 artarken beklenti yüzde 0,2 oldu.

Çekirdek sermaye siparişleri olarak bilinen savunma ve havacılık dışındaki sermaye malları siparişleri yüzde 0,8 arttı. Beklenti yüzde 0.1 düşüş yönündeydi. Aralık verisi yüzde 0,1’den yüzde 0,3’e revize edildi.

Bir önceki aya ait güçlü mal siparişleri verileri de yüzde 5,6’dan yüzde 5,1’e revize edildi. Ömrü en az 3 yıl olan işlerden oluşan güçlü tüketim malları siparişleri, endüstriyel üretim hakkında bilgi vermesi açısından değerlidir.

Yatırım iştahının azalmasına neden olur

Fed’in yüksek enflasyonla mücadelesinde faiz oranlarını artırmaya devam etmesi nedeniyle 2023 ekonomik görünümü belirsizliğini koruyor. Yüksek borçlanma maliyetleri talebi ve yatırım iştahını azaltıyor.

Ülkede daha önce açıklanan imalat sektörü faaliyeti üçüncü ayda da daraldı ve Fed’in bazı bölgesel bankaları imalat sektörü faaliyetinin Ocak ayında daraldığını gösterdi.

haber-derepazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu